peopleKemal Caglayan date_rangeTemmuz 17 2019

Online Sohbet Uygulamalarının Sundukları Hizmetler Nelerdir?

1. Rastgele sohbet edebilme şansı: İnsanlar online sohbet hizmeti veren siteler üzerinden kendileri gibi bu sitelere üye olmuş insanlarla rastgele sohbet edebilirler. Yani belirli bir kişiye bağlı kalmak yerine sitenin kendi karşılarına çıkardığı insanlarla sohbet etme şansı yakalarlar. Sunulan bu hizmet, insanların belirli bir kişi veya alana bağlı kalmaksızın farklı karakter yapılarına mensup insanlarla sohbet ederek kültürel gelişim açısından ilerleme de kat etmiş olabilirler.

2. Görüntülü sohbet edebilme imkanı: Bu online sohbet sitelerinin üyelerine sunduğu bir diğer imkan ise görüntülü veya sesli sohbet edebilme imkanıdır. Sitelerin sunduğu bu imkan, yazının soğuk sohbetini önlemiş, ileriye dönük ise daha kalıcı arkadaşlıklar kurulmasını sağlamış olur. Görüntülü sohbet imkanını ohbet platformlarının bir çoğu ya sunmamakta ya da belirli şartlardan sonra ücretli olarak sunmaktadırlar.

3. Yabancı insanlar ile sohbet imkanı: Sitelerin sunduğu bu imkan, hem farlı kültür ve kökenlerden insanlara birbirleri ile tanışma ve kaynaşma imkanı sağlamış hem de dil öğrenme açısından insanlara pratik yaptırmış olur. Bir dili öğrenmenin en etkili yolunun bol pratik ile o dili öğrenmeye çalışmak olduğunu hesaba katarsak, bu yönden de kişiye fayda sağlamış olurlar diyebiliriz.

4. Ücretsiz sohbet edebilme imkanı: Yukarıda da belirttiğimiz gibi online sohbet imkanı sunan site ve platformların bir çoğu bu hizmetin belirli bir oranından sonra üyelerinden ücret talep edebilmektedirler. Bazı siteler ise üyelerine verdikleri hizmetler ve aynı şekilde sundukları görüntülü sohbet imkanları için üyelerinden herhangi bir ücret talep etmemektedirler. Bu da yine yukarıda belirttiğimiz gibi kendilerini diğer sitelerden ayıran özelliklerden biridir.

Online Sohbet Uygulamalarının Bireylere Sundukları Yararlar Nelerdir?

1. Online sohbet siteleri bireylerin sosyalleşmelerini sağlarlar. Birçok insan online sohbet siteleri üzerinden tanıştıkları insanlarla olan iletişimlerini internet ortamı ile sınırlı tutmayıp yüz yüze görüşmekte ve buna bağlı ileriye dönük arkadaşlıklar kurabilmektedirler. Böylelikle büyüyen şehirlere ve çoğalan sosyal aktivite seçeneklerine rağmen azalan insanlar arası iletişim oranı dengelenebilmektedir.

2. Online sohbet hizmeti veren siteler sayesinde bireyler farklı kültür ve kökenlerden insanlar ile tanışma fırsatı bularak hem kendi kültürel gelişimlerini desteklemekte, hem de farklı insan bakış açılarını keşfederek kendilerini geliştirebilmektedirler.

3. Bu siteler sayesinde dünyanın ya da bulunulan ülkenin bir çok şehrinden arkadaşlık edinme imkanı bulan kişiler, mekana bağlı kalmadan dostluklar edinebilmekte, böylelikle ziyaret edebilecek yerlerin sayısını arttırabilmektedirler. Yani bu siteler insanlara doğrudan sohbet imkanı sunsalar da dolaylı olarak birden fazla imkanın da kişilerin eline geçmesini sağlayabilmektedirler.

4. Yine yukarıda belirttiğimi gibi dünyanın bir çok yerinden insanla sohbet etme imkanı sunan bu siteler, kişilere yabancı dil öğrenme ve geliştirme konusunda da destek sağlayabilmektedirler. Eski zamanlarda farklı ülkelerden insanlarla mektup arkadaşı olarak gerçekleştirilen bu aktivite, günümüz modernizmine uyarlanarak bu gibi siteler ile devamlılığını sağlayabilmektedir.

5. İleriye dönük arkadaşlık veya diğer ikili ilişkileri düşünmeyen kişiler için anlık sohbet etme imkanı sunan bu siteler, bireylere tanımadıkları ve rastgele seçilerek kendilerine gelen bu kişiler ile kısa süreli sohbet etme şansını da sağlamış olurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir